Woda deszczowa

Sposoby na dezynfekcję wody deszczowej

Właściciele domów mogą wykorzystywać wodę opadową w różny sposób. Mogą na przykład zbierać deszczówkę w beczce, a następnie używać jej do podlewania roślin. Mogą również wykorzystać deszczówkę jako źródło wody dla całego gospodarstwa domowego. Co ciekawe, wykorzystywanie deszczówki zazwyczaj zaczyna się od drobnych zastosowań, ale z czasem właściciele domów i firm przekonani do tego rozwiązania rozwijają je coraz bardziej.  Więc planując własny system wykorzystania deszczówki, warto pomyśleć perspektywicznie: jakie zastosowania mogą pojawić się w przyszłości.

Powody, dla których warto zbierać deszczówkę

~

Pozwala zachować cenne zasoby wody, zwłaszcza na terenach, gdzie zdarzają się susze

'

Zmniejsza uzależnienie od usług związanych z dostawą wody miejskiej oraz ich koszt

Pozwala ograniczyć opłaty, na przykład za gospodarowanie wodą opadową

+

Jest alternatywą dla wód gruntowych na terenach, gdzie występuje wysoki współczynnik łącznych rozpuszczonych części stałych albo zanieczyszczone akweny

Pozwala na odnowienie się zasobów wód gruntowych

+

Jest alternatywą dla zmiękczania wody

2 kroki do uzyskania idealnej wody deszczowej

Krok 1: Ilość

Niezależnie od osobistej motywacji wykorzystania wody opadowej, najpierw należy określić potencjalną pojemność zbiornika na deszczówkę, który będzie zależał m.in. od rocznych opadów i rozmiaru dachu. Drugą decyzją jest sposób wykorzystania wody.

Sposoby wykorzystania wody:

  • Irygacja i podlewanie
  • Wykorzystanie wody niezdatnej do picia, np. do spłukiwania toalety i prania odzieży
  • Wykorzystanie wody pitnej, np. do gotowania i kąpieli

Należy zwrócić uwagę, że wykorzystanie wody w domu zwykle regulowane jest przepisami miejscowymi, które mogą się znacznie różnić w zależności od miejsca zamieszkania.

Krok 2: Jakość

Trzeba wziąć pod uwagę metody uzdatniania wody. Chociaż uważa się, że deszczówka jest bardzo czysta, tak naprawdę jest to woda powierzchniowa. Oznacza to, że wędrując w powietrzu, po dachu i w rynnie zbiera cząstki pyłu i zanieczyszczenia biologiczne. Na szczęście zanieczyszczenia te są często minimalne i można się ich łatwo pozbyć. Warto również wziąć pod uwagę, że woda taka jest zwykle przechowywana w zbiorniku, więc im czystsza do niego wpłynie, tym czystsza znajdzie się w domu. Dobrym pomysłem jest zainstalowanie systemu wstępnej filtracji mechanicznej przed zbiornikiem, by oczyścić wodę z drobinek. Następnie, gdy woda ze zbiornika jest pompowana do domu, zalecane jest zainstalowanie ogólnego systemu dezynfekcji wody. Dzięki temu woda ma taką samą – albo nawet lepszą – jakość, co woda z ujęć publicznych.

Dezynfekcja przy pomocy promieni UV

Dezynfekcja to jedyna pewna metoda chronienia rodziny przed patogenami, które mogą wywołać poważne choroby. System dezynfekcji przy pomocy promieni UV oczyszcza wodę z zanieczyszczeń biologicznych bez wykorzystania środków chemicznych.

Woda jest dezynfekowana przy pomocy światła o odpowiedniej częstotliwości. Promienie UV przechodzą przez nierdzewną stalową komorę. Do wody nie są dodawane żadne substancje, ale obecne mikroorganizmy są unieszkodliwiane. Woda opadowa jest naturalnie miękka, więc nie wymaga dodatkowego zmiękczenia, które maksymalizowałoby skuteczność promieni UV, chociaż pewne formy uzdatniania mogą okazać się konieczne. Tak naprawdę nowsze, wysokiej jakości systemy UV są często od razu wyposażone zarówno w filtry sedymentacyjne, jak i węglowe, które służą właśnie do tego celu. Dzięki temu instalacja jest prostsza. Konserwacja również jest łatwa – wystarczy coroczna wymiana żarnika i upewnienie się, że rękaw kwarcowy jest czysty.

Wybór systemu UV wysokiej jakości

Po pierwsze, warto wybrać system UV od producenta znanego z wysokiej jakości i wiarygodności produktów, na przykład VIQUA. Chociaż w przypadku tych systemów konieczna jest okresowa wymiana pewnych elementów – nie tylko żarnika UV – części te są cały czas dostępne u dystrybutorów. Należy też pamiętać o korzystaniu z oryginalnych części zamiennych, dzięki czemu system będzie nieustannie działał na wysokim poziomie. Warto wypróbować nasze systemy UV, które posiadają certyfikaty akredytowanych organizacji testujących, takich jak NSF International oraz USEPA. Lista wszystkich certyfikowanych produktów do uzdatniania wody pitnej znajduje się na stronach internetowych tych organizacji.

Istnieje wiele powodów, dla których warto wykorzystywać deszczówkę, począwszy od kwestii środowiskowych, po oszczędności. Ponadto gromadzenie wody opadowej pozwala dostarczyć rodzinie bezpieczną, niechlorowaną wodę. Świadomość kontroli nad bezpieczeństwem ujęcia wody daje prawdziwe poczucie komfortu.